Aktualności / Wydarzenia

Jarocin - nawigacje samochodowe z nielegalnym oprogramowaniem

23 Października, 2008

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KWP w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami z Jarocina, zatrzymali trzech mężczyzn podczas transakcji sprzedaży kilkudziesięciu nawigacji samochodowych z nielegalnym oprogramowaniem oraz karty pamięci SD. W ciągu tygodnia sprawcy na aukcjach wystawiali na sprzedaż co najmniej 90 tego typu urządzeń zarabiając na tym nawet 30 tysięcy złotych. Grozi im do 5 lat więzienia.

Współpraca policjantów z Poznania z jedną z krajowych firm zajmujących się ochroną praw autorskich doprowadziła do namierzenia trzech mieszkańców Jarocina, którzy na aukcjach internetowych oferowali po dziwnie niskich cenach nawigacje samochodowe z zainstalowanym nielegalnym oprogramowaniem .

Funkcjonariusze wspólnie z przedstawicielem firmy, chroniący prawa autorskie do elektronicznej samochodowej mapy, odwiedzili sklep komputerowy w Jarocinie prowadzony przez podejrzanych mężczyzn. Przypuszczenia okazały się trafne. Wszystkie nawigacje samochodowe wystawione w sklepie do sprzedaży posiadały nielegalne programy. Mężczyźni zostali zatrzymani. Policjanci na miejscu zabezpieczyli 15 tych urządzeń, 60 kart SD z nagranym nielegalnym oprogramowaniem map oraz 2 komputery, na których wykonywane były wszystkie operacje ściągania i wgrywania map nawigacyjnych.

Śledczy prowadzący sprawę oceniają, że przestępczy proceder zatrzymani mężczyźni prowadzili od lipca tego roku. W ciągu jednego tygodnia na co najmniej 3 aukcjach wystawiali do sprzedaży około 30 tego typu urządzeń. W tym czasie mogli zarobić około 30 tysięcy złotych. W półrocznym okresie handlowania GPS-em z nielegalnym oprogramowaniem zarobek mógł osiągnąć nawet kilkaset tysięcy zł.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty kradzieży oraz rozpowszechniania programów komputerowych za co grozi do 5 lat więzienia.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu

wróć do listy informacji

Copyright © 2013 by Kompu-Art Studio Komputerowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone.