Aktualności / Wydarzenia

Oszustwo na 500.000 złotych

26 Listopada, 2008

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KWP w Poznaniu, zatrzymali w Szczecinie szajkę oszustów internetowych. Przestępcza grupa w założonych przez siebie fikcyjnych sklepach internetowych przeprowadzała transakcje finansowe, których efektem były straty w wysokości 500 tys. zł. firm pośredniczących w gotówkowych przelewach.

Na ślad hermetycznie skonstruowanej grupy oszustów internetowych ze Szczecina policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KWP w Poznaniu, trafili kilka tygodni temu. Przestępcy będąc właścicielami i klientami założonych sklepów internetowych oferowali do sprzedaży fikcyjny towar w postaci telefonów komórkowych w wyposażeniem.

Klient, kolejny oszust z grupy, kupował towar zaznaczając odpowiednią opcję na sklepowej internetowej stronie. Uaktywniał tym samym swój bank do zapłacenia za towar. Transakcja ta, miała być wykonana po kilku dniach. W tym momencie do „akcji” wchodziła powiadomiona przez Bank firma pośrednicząca w przekazaniu gotówki do internetowego sklepu. Pieniądze przelewała natychmiast.

Kiedy właściciel internetowego sklepu - kolejny oszust z grupy, zobaczył wpływ na konto pieniędzy, kupujący anulował w Banku transakcję. Bank w tym momencie otrzymał sygnał, aby nie realizować dyspozycji przelewu gotówki z konta kupującego na internetowy sklep. Straty ponosi pośrednik, który wpłacił pieniądze na konto internetowego sklepu. Faktycznym odbiorcą gotówki był oszust, występujący w roli właściciela sklepu w sieci. Dotarcie do niego było utrudnione z uwagi na fakt, iż konto figurowało na osobę, której personalia zostały wymyślone.

W ten sposób w ciągu kilku miesięcy przeprowadzono ponad 1600 takich transakcji. Przestępcy realizowali fikcyjne zakupy tylko w kwotach nie przekraczających 4 tys. zł. Na tyle bowiem mieli możliwość debetowania kont. Firmy pośredniczące w ich realizacji straciły w ten sposób ponad 500 tys. zł.

Policjanci zatrzymali do tej pory 5 osób. Wszyscy są mieszkańcami Szczecina. Mają od 40 -55 lat . Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu

wróć do listy informacji

Copyright © 2013 by Kompu-Art Studio Komputerowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone.