Aktualności / Wydarzenia

Rumun z fałszywymi kartami bankomatowymi

03 Listopada, 2008

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KWP w Poznaniu zatrzymali 19 letniego obywatela Rumunii. Mężczyzna ten przy użyciu podrobionych kart płatniczych okradał prywatne konta pobierając pieniądze z bankomatów. Przy zatrzymanym Rumunie znaleziono kilkadziesiąt kart bankomatowych, kilkaset euro i kilkanaście tysięcy złotych. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Do zatrzymania doszło w piątek w nocy w Poznaniu. Mężczyzna wpadł w przygotowana przez policjantów zasadzkę, gdy wypłacał z bankomatu gotówkę. Miał przy sobie kilkadziesiąt kart płatniczych, polskie i europejskie banknoty na łączną kwotę prawie 14 tysięcy zł.

Śledczy kilka tygodni wcześniej zdobyli informacje, z której wynikało, że w Poznaniu pojawi się cudzoziemiec, który na podstawie sfałszowanych kart płatniczych w Anglii, będzie próbował wypłacać gotówkę z bankomatów w Poznaniu. Została przygotowana zasadzka. W piątek nad ranem, mężczyzna pojawił się przed jednym bankomatów przy ulicy Paderewskiego. Wpadł w ręce policjantów w chwili kiedy próbował wypłacić gotówkę.

Okazał się nim 19 letni I. Alexandru I. z Rumuni. Miał przy sobie 11 kart płatniczych i gotówkę w euro i złotówkach. Policjanci w hotelowym pokoju Rumuna znaleźli jeszcze 33 elektroniczne karty i znaczną gotówkę.

Jak wstępnie ustalono, centrum przestępczego procederu z kartami płatniczymi znajduje się w Anglii. Tam na różnego rodzaju plastikowe kartoniki, posiadające pasek magnetyczny, przestępcy wgrywają wcześniej "zdobyty" kod karty i PIN. Uzyskują go zakładając specjalne nakładki na czytnik kart w bankomatach oraz wykorzystując miniaturowe kamery. Z tak skopiowanymi kartami, oszuści pojawiają się w rożnych miastach w Polsce i pod osłoną nocy wypłacają z bankomatów pieniądze.

Taki scenariusz towarzyszył również zatrzymanemu w Poznaniu 19 latkowi z Rumunii. Według śledczych mężczyzna ten w ciągu trzech dni co najmniej 30 krotnie wypłacił gotówkę z bankomatów. Ustalono również, że próbował 72 razy zalogować się do elektronicznych maszynek i wypłacić prawie 21.000 zł. Jednak w tych wypadkach nie powiodło się to z uwagi na zablokowanie kont , brak środków, czy też niepoprawne logowanie kodem PIN.

Zatrzymany Alexandru I. został decyzją sądu aresztowany na trzy miesiące. Przedstawiono mu zarzuty oszustwa oraz wprowadzenia w obieg fałszywych środków płatniczych za co grozi do lat 10 lat więzienia.

Śledczy zajmujący się tą sprawą, sprawdzają czy w innych miastach Wielkopolski w ostatnim okresie nie odnotowano przypadków nieuprawnionych wypłat z bankomatów oraz ich związek z zatrzymanym w Poznaniu Rumunem.

Nie jest to pierwsza tego typu sprawa w Wielkopolsce . W listopadzie ubiegłego roku Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu rozpracowali grupę obcokrajowców z Bacau, którzy "oczyszczali" w Polsce konta obywateli Anglii i Argentyny.

Podejrzani działali w kilkuosobowej grupie mieli dokładnie określone zadania. Ktoś organizował transport i hotele, a inny odpowiadał za wcześniej sfałszowane karty płatnicze i bankomatowe. Złodzieje przebywając w konkretnym mieście szybko realizowali wypłaty w różnych bankomatach. Pieniądze natychmiast wymieniali na walutę Euro w kantorach. Równie szybko jechali do kolejnego miasta i postępowali według podobnie ustalonego scenariusza.

Funkcjonariusze, którzy zajęli się sprawą rozpoczęli poszukiwania. Informacje o transakcjach bankomatowych napływały z różnych miejsc Poznania. Trzej podejrzani zostali zauważeni i zatrzymani na ulicach Poznania. Znaleziono przy nich 40 tys. Euro, zabezpieczono nagrania z monitoringu oraz część kart, które utknęły w bankomatach.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu

wróć do listy informacji

Copyright © 2013 by Kompu-Art Studio Komputerowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone.